Щоб на льоду не потрапити в біду!

На превеликий жаль, щороку на льоду гине чимало людей, переважно це - рибалки. Йдучи на зимову водойму, кожному потрібно бути вкрай обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на льоду, щоб не наражати на небезпеку себе й оточуючих. Нагадаємо, що безпечним вважається (при температурі повітря нижче 0°С): для одного пішохода лід синюватого або зеленуватого відтінку, завтовшки не менше 5-7 сантиметрів; для групи людей завтовшки не менше 15 см; при масовому катанні на ковзанах – 25 см. У жодному разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Це слід робити палицею. Якщо після першого удару лід пробивається, і на ньому з`являється вода, то вихід на кригу забороняється. При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні й підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в кригу кущі, трава та ін.). Не дозволяється виходити на лід у нічний час. Під час групового переходу по льоду слід рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного і уважно стежити за тим, хто йде попереду. Кататися на ковзанах краще на спеціально обладнаних катках. Для любителів порибалити на скреслій кригою воді треба пам’ятати, що під час підлідного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати і бігати по льоду, скупчуватись у групи. Рибалкам можна пробивати ополонки одну від одної на відстані 5-6 м. Без нагляду дорослих дітям категорично забороняється перебувати на льоді!

Феєрверк для розваги

       Бенгальські вогні, петарди, свічки, салютні установки, хлопавки - усе це атрибути свят, зокрема, й новорічних урочистостей. «Феєрверк в домашніх умовах» для багатьох людей став вже доступним, адже тепер такі вироби можна придбати майже у всіх кіосках та багатьох магазинах. Кольорові спалахи, голосні вибухи створюють святковий настрій, розважають дітвору. Але багато хто не розуміє, що такі розваги є небезпечними.     Неодноразово доводилось чути про вибухи в капюшонах, сумках та й у кишенях самих жартівників. Чесно кажучи, вже набридло чути те «ба-бах» зі всіх сторін, яке вже не веселить, а дратує. Навряд чи той, хто так розважається, хотів би відчути на собі наслідки своїх жартів: отримати опіки рук чи очей. Це, до речі, може призвести до пожежі, тоді не буде так весело. Піротехнічний виріб – це пристій, який призначений для створення необхідного світлового, іскрового, звукового або змішаного ефекту за допомогою горіння (вибуху) піротехнічного складу. Піротехнічні вироби побутового призначення вільно продаються населенню, поводження з ними не потребує спеціальних знань та навичок, а лише дотримання вимог інструкції по їх застосуванню. Вироби, ввезені на територію України для реалізації в торгівельних мережах населенню підлягають обов’язковій сертифікації на відповідність вимогам безпеки. Ті вироби, які не пройшли сертифікатні випробування, для продажу та використання на території України заборонені!

      Отже, звертаємось до всіх свідомих жителів та гостей нашого міста, слідкуйте за своїми дітьми та не проходьте повз чужих, які пустують з такими небезпечними «забавками», які можуть привести до біди.

Щоб палали серця, а не ялинки!

Сьогодні на вітчизняному ринку ми можемо побачити безліч різноманітних привабливих електрогірлянд. Але необхідно пам’ятати, що не завжди привабливий зовнішній вигляд поєднується із надійністю та безпекою. Купуючи електрогірлянду завжди поцікавтеся, чи є у продавця відповідний сертифікат якості на даний виріб. Наявність цього документу дає Вам гарантію, що придбаний товар безпечний у використанні і при правильній експлуатації не призведе до виникнення коротких замикань, теплових проявів електричного струму та перевантажень електромережі. А у разі виникнення миготіння чи іскріння ілюмінацію слід негайно вимкнути, навіть якщо такі негаразди буде помічено у розпал святкового шоу. Згідно вимог за ялинковою ілюмінацією під час проведення свята повинна наглядати людина, обізнана із електротехнікою. Працівники Червоноградського МВ ГУ МНС України в Львівській області сподіваються, що ці поради допоможуть зустріти Новий рік Та Різдво Христове весело і щасливо.

Задоволення з ризиком

    Незабаром всі мешканці міста будуть святкувати прихід  Нового   року та різдв'яних свят, яке завжди супроводжується застосуванням великої кількості різних піротехнічних засобів (феєрверки, петарди, ракети та інші яскраві вибухові "іграшки").  Але з кожним роком збільшується кількість людей, що отримують від цих забав каліцтва, термічні опіки, інші травми. Дуже часто це трапляється внаслідок необережного, неправильного та безграмотного користування піротехнічними виробами. 

Тож доречно нагадати про те, як не стати жертвою святкової продукції.

  Необхідно купувати піротехніку тільки дорослим в спеціально призначених для цього магазинах, ні в якому разі не на базарах, ринках, а тим паче просто з рук. 

  При купівлі піротехнічних виробів обов'язково ознайомтеся з інструкцією, вона повинна бути на кожному виробі. Якщо немає інформації щодо використання - то виріб є не сертифікованим, тому користуватися ним небезпечно. 

   Перевірте термін зберігання, його встановлює сам виробник, і ніхто не має права цей термін продовжити. 

    Обов'язково перевірте, чи не пошкоджена упаковка, чи не має пошкоджень сам виріб. 

Щоб запобігти неприємним наслідкам від "спілкування" з піротехнікою, необхідно пам'ятати і дотримуватися правил пожежної безпеки при використанні піротехнічних виробів: 

   Не запускайте петарди, феєрверки, ракети всередині приміщення, з балконів та поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок. 

  Не намагайтеся випробувати долю, запускаючи феєрверки у вітряну погоду. За таких умов, «зірочки» мають властивості відхилятися у сторону на значну відстань,  а палаючі елементи можуть опинитися на ближніх будівлях та деревах.

   Не зберігайте піротехніку біля приладів опалення (батарей, газових, електричних плит), не носіть вогненебезпечні вироби у кишенях, не розбирайте їх, не піддавайте механічним впливам.

 Якщо ви курите або знаходитесь в нетверезому стані, розваги з використанням  піротехнічних виробів заборонено.

  Пам’ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи, не сушіть їх на батареях опалення або печах.

   Зберігайте піротехніку у недоступному для дітей місці.

 Діти можуть запускати феєрверки, петарди, різні ракети, висаджувати у повітря хлопавки, підпалювати бенгальські вогні, тощо тільки в присутності дорослих.

  Той, хто запускає піротехніку, повинен за лічені секунди відбігти на безпечну відстань ( 10-15 метрів і більше).

  Якщо перший запуск піротехнічного виробу був невдалим (відсирів, був пошкоджений, не спрацював) не підходьте до нього, не беріть руками, не повторюйте  спроби запуску.

  У жодному разі не знищуйте непридатні петарди в багатті або в печі. Загальноприйнятий спосіб утилізації піротехніки такий: залийте її водою на дві години і лише після цього викиньте разом зі звичайним сміттям. 

Осінньо-зимовий пожежонебезпечний період все частійше нагадує про себе

   Щороку в холодну пору року виникає понад 60% від загальної річної кількості пожеж, на яких гине понад 70 відсотків краян від загальної кількості жертв вогню. Приміром, в холодну пору стрімко зростає кількість випадків травмування людей на пожежах через необережне поводження з газовими приладами. У сільській місцевості більшість пожеж в осінньо-зимовий період виникає через несправне пічне опалення. Домінує ж у виникненні пожеж несправна електромережа. Аналітики управління МНС України стверджують, що кількість пожеж через несправність електромережі тісно пов’язана зі зниженням температури.

 Така взаємозалежність пов’язана з характерним зростанням збільшення користуванням електроенергією пізньою осінню та зимою, ну хоча б тому, що суттєво зменшується тривалість світлового дня. Разом з тим частина помешкань в силу різноманітних обставин погано опалюється. Природне бажання людей підвищити температуру у власній оселі, призводить до використання побутових електрообігрівальних приладів. Можливо, крива пожеж, спричинених замкненням електропроводки, і не так різко повзла б догори, коли б у пошуках додаткового тепла наші люди використовували обігрівачі промислового виробництва. Аж ні... До ладу стають „самопальні” прилади, які є потужними струмоприймачами. Як наслідок, електромережа, особливо в оселях старої забудови, просто не витримує навантаження, що й призводить до негативних наслідків.

         Обігрівачі та розпалені печі несуть в собі не лише вогняну загрозу. Нерідко вони стають причиною тяжких термічних опіків, причому через недбалість дорослих часто-густо доводиться розплачуватися дітям, яких батьки залишають наодинці із предметами обігріву. Осінньо-зимовий пожежонебезпечний період лише почався, а в добових зведеннях уже домінують причини виникнення пожеж, що характерні для холодної пори року. Тим паче що, синоптики вже засвідчують перші заморозки на грунті та в повітрі. Самі ж рятувальники вважають найкращим способом вберегтися від пожежі – дотримуватися правил пожежної безпеки, тим паче, що вогонь в кілька разів гірший за злодія. Останній, якщо „вдереться” до приміщення забирає тільки цінні речі, тоді як вогонь нищить все.

Звернення

Червоноградський міський відділ Головного управління ДСНС України у Львівській області звертається до усіх власників автотранспорту дотримуватись правил паркування у дворах та прибудинковій території щоб не спричинити перешкод проїзду пожежно – рятувальної техніки до місця виклику. Вогнеборці, виїжджаючи на виклик часто зіштовхуються з проблемою неналежного паркування автомобілів, які заважають проїзду пожежної спецтехніки. Населення теж обурюється але, як показує практика населення саме створило цю проблему.

Не дивлячись на постійні рекомендації рятувальників не захаращувати проїзди, власники продовжують паркування автотранспортних засобів у житлових мікрорайонах з порушеннями. В звязку з цим багато будинків залишаються недоступними для підїзду великогабаритної пожежно – рятувальної техніки. Іноді взагалі неможливо проїхати по двору, особливо у нічний час доби.

Дорогоцінний час, який вогнеборці могли би витратити на рятування людей і гасіння пожежі витрачається на подолання перешкод з припаркованих автомобілів, а рятування людей з верхніх поверхів житлового будинку просто стає неможливим.

Тому, ще раз наполегливо просимо віднестися з розумінням не обмежувати проїзну частини внутрішніх дворів, адже це ускладнить рух автомобілів екстрених служб. Автомобільні дороги, проїзди й проходи до будівель, пожежних вододжерел, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин мають бути завжди вільними.

Забороняється зменшувати ширину доріг та проїздів для автомобілів екстрених служб.

 

Не будьте байдужими до нашого звернення,

 

адже біда може завітати і у Вашу оселю!!!

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо дій населення у разі загрози та виникнення вибуху, у тому числі тих, що виникли внаслідок терористичної діяльності

ВСТУПНА ЧАСТИНА

 Виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених вибухами, несе значну загрозу життю та здоров’ю людей, а також системам життєзабезпечення населення. Здебільшого причиною вибухів є порушення вимог безпеки під час поводження із легкозаймистими та вибуховими речовинами на об’єктах підвищеної небезпеки, в місцях з масовим перебуванням людей, адміністративних та житлових будинках тощо. У той же час існують загрози вибухів, спричинених терористичною діяльністю.

Ці рекомендації містять поради (перелік дій) громадянам України у разі загрози та виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з вибухами, у тому числі внаслідок терористичного акту. Вони рекомендуються Міністерством для використання викладачами та керівниками підрозділів служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій під час проведення занять з службової підготовки, безпеки життєдіяльності та розміщення (у вигляді наглядної агітації), за необхідністю, у місцях із масовим перебуванням людей, громадському транспорті, підприємствах, установах, організаціях тощо.

ЗАГРОЗА ВИБУХУ

 Запорукою запобігання вибухам є неухильне дотримання правил пожежної та техногенної безпеки, а також пильність та відповідальність людей.

Однією із найпоширеніших причин вибухів є витік побутового газу у житлових і адміністративних будівлях.

Ознакою загрози вибуху побутового газу є різкий запах деодоранту, який змішується з метаном (запах газу).

Якщо ви відчули стійкий запах деодоранту необхідно:

зберігати спокій;

негайно вимкнути газові прилади;

відкрити вікна та двері і провітрити приміщення;

не курити та не користуватись електричними приладами;

вийти з приміщення та зателефонувати до Служби газу (тел. № 104);

якщо будинок багатоквартирний, повідомити інших мешканців та, не користуючись ліфтом, залишити будівлю;

надайте допомогу в евакуації літнім та важкохворим людям;

перевірте сусідні квартири на наявність у них дітей, які тимчасово залишились без нагляду дорослих, та повідомте про це представників Служби газу (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних підрозділів);

відійти на безпечну відстань від будинку (у разі можливості на відкритий майданчик або пустир) та чекати подальших інструкцій спеціалістів.

   Також причиною багатьох вибухів на території України є боєприпаси, що залишилися з часів Великої Вітчизняної війни та сучасні боєприпаси (далі – вибухонебезпечні предмети).

У разі виявлення боєприпасів або речей, за зовнішніми ознаками схожих на боєприпаси, необхідно:

-негайно припинити всі роботи в районі виявлення вибухонебезпечного предмета;

-по можливості попередити про підозрілий предмет осіб, які знаходяться поряд;

-вивести (відвести) на максимальну відстань усіх людей (не менше 100 метрів), які знаходились поблизу, намагаючись рухатись назад по своїх слідах;

-позначити місце перебування предмета, а по можливості огородити його (для огорожі можна використовувати різні підручні матеріали: дошки, жердини, гілки, мотузки, шматки матерії тощо);

-негайно повідомити про знахідку в місцеві органи виконавчої влади, у ДСНС та в МВС (повідомлення робити не поспішаючи, чітко, із зазначенням точної адреси (орієнтирів) місця знаходження вибухонебезпечного предмета);

-очікувати на безпечній відстані від місця знаходження вибухонебезпечного предмета або предмета схожого на нього, представників органів місцевої влади, ДСНС, МВС, при цьому здійснюючи заходи щодо недопущення до небезпечної зони інших людей.

Категорично забороняється курити та використовувати відкритий вогонь поблизу місця знаходження вибухонебезпечного предмета або предмета, схожого на нього;

піднімати, витягувати з ґрунту, зрушувати з місця, кидати, ударяти і розбирати будь-які вибухонебезпечні предмети;

приносити в місця перебування людей предмети, що схожі на вибухонебезпечні.

Слід пам’ятати що у будь-якому разі при виявленні вибухонебезпечного предмета або предметів підозрілого характеру лише безумовне виконання заходів безпеки є гарантом того, що не станеться випадку каліцтва чи загибелі.

 Загроза терористичних атак не є актуальною для України, але така загроза існує. Найбільш вірогідними цілями терористичних атак є місця масового перебування людей та об’єкти підвищеної небезпеки, які внаслідок підриву призводить до значної кількості людських жертв і можуть створити додаткову загрозу населенню та територіям, внаслідок викиду у навколишнє природне середовище небезпечних речовин (хімічних, біологічних, радіоактивних).

Типовою зброєю терористів є використання замаскованих вибухових пристроїв. Залежно від мети терористичного акту такі пристрої, споряджені годинниковим механізмом, можуть залишатись терористами у житлових будинках, навчальних закладах, установах і організаціях, підприємствах, громадському транспорті тощо.

Завдяки пильності громадян можна запобігти численним жертвам від спрацювання вибухового пристрою.

Терористи намагаються розмістити вибухові пристрої у найбільш уразливих місцях, де зможуть завдати найбільшої шкоди населенню.

До таких місць, як правило, належать:

автомобілі;

входи, внутрішні двори, підсобні приміщення адміністративних і житлових будинків, складських приміщень;

урни для сміття, інженерні комунікації в місцях масового перебування людей (фестивалі, ярмарки, базари, супермаркети, підземні переходи тощо);

громадський транспорт (вагони тролейбусів, автобусів, трамваїв, поїздів тощо);

об’єкти підвищеної небезпеки тощо.

В окремих випадках вибуховий пристрій може бути замаскований у поштових посиланнях (посилки, конверти), букетах квітів, подарунках тощо.

Також до ознак підозрілих предметів, що можуть бути вибуховими пристроями можна віднести:

електропроводи, що виходять з невідомого предмета, антени, лампочки на його поверхні, хід годинника, що прослуховується;

залишені предмети побутового призначення (валізи, сумки, гаманці, дитячі іграшки, ручні ліхтарики тощо);

предмети, що знаходиться в не призначених для цього місцях (наприклад, велика дитяча іграшка біля вхідних дверей);

предмети з прикріпленими до них мобільними телефонами, радіостанціями, акумуляторами.

Слід пам’ятати, що вибухова речовина може бути різноманітного виду та мати різні властивості, що, у свою чергу, надає можливість замаскувати вибуховий пристрій навіть у поштовому конверті.

  З метою попередження вибуху та встановлення наявності вибухового пристрою необхідно:

бути уважними та звертати увагу на покинуті речі (валізи, сумки, пакунки, парасольки тощо);

звернутати увагу на ділянки свіжоскопаної землі, свіжопоштукатуреної або свіжопофарбованої стіни будівлі;

не приймати від сторонніх осіб подарунків, квітів, поштових посилань;

користуючись громадським транспортом, не погоджуватись на пропозиції супроводжувати речі невідомої особи (у тому числі провідників, стюардів, контролерів).

  При виявленні вибухового пристрою або підозрілої речі необхідно:

-зберігати спокій;

негайно повідомити про знахідку представників міліції, охорони, аварійно-рятувальних служб або зателефонувати за номерами 101, 102;

-не курити; 

-не користуватись запальничками, іншими джерелами відкритого, а також предметами, що можуть його утворювати;

-не торкатись до підозрілої речі руками або іншими речами;

-у жодному разі не намагатися переміщувати вибуховий пристрій (підозрілий предмет) або змінювати його положення;

-залишити місце, де виявлено підозрілий предмет, при можливості організувати охорону на безпечній відстані, як зазначено нижче.

 

Тип вибухового пристрою (підозрілої речі) Безпечна відстань

1 Ручна граната Не менш ніж 200 метрів

2 Тротилова шашка Не менш ніж 50 метрів

3 Банка ємністю 0,33 літра Не менш ніж 60 метрів

4 Валіза (кейс) Не менш ніж 230 метрів

5 Дорожня валіза Не менш ніж 350 метрів

6 Автомобіль типу «Жигулі» Не менш ніж 460 метрів

7 Автомобіль типу «Волга» Не менш ніж 580 метрів

8 Мікроавтобус Не менш ніж 920 метрів

 

 У разі отримання повідомлення від представників влади (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних служб) про евакуацію із будинку (зони ймовірної надзвичайної ситуації або проведення антитерористичної операції) необхідно зберігати спокій та чітко виконувати отримані інструкції.

   Якщо ви знаходитесь у квартирі:

візьміть з собою документи, гроші, цінності та, у разі необхідності, ліки;

потрібно знеструмити квартиру та перекрити воду і газ;

надайте допомогу в евакуації літнім та важкохворим людям;

перевірте сусідні квартири на наявність у них дітей, які на час оголошення евакуації залишились без нагляду дорослих, та повідомте про це представників правоохоронних органів (аварійно-рятувальних підрозділів);

обов’язково замкніть свою квартиру; 

залишайте будинок спокійно, не створюючи паніки.

   Якщо ви знаходитесь на вулиці:

уникайте великих скупчень людей;

якщо ви опинились у натовпі, не намагайтесь вийти з нього, рухайтесь у тому ж напрямку, що й натовп;

руки зігніть у ліктях на рівні грудей та розсуньте їх, звільняючи від тиску грудну клітину;

не тримайте руки у кишенях;

якщо натиск натовпу набрав загрозливого характеру, негайно покиньте будь-яку ношу та позбавтесь від сумок на довгому ремні і шарфу;

якщо ви упали, намагайтесь одразу встати на ноги, не опираючись на руки, а якщо це неможливо, потрібно згорнутись клубком і захистити голову передпліччями, поклавши долоні на потилицю.

ВИБУХ

 

  У разі вибуху (спрацювання вибухового пристрою) у вашій або сусідній квартирі необхідно:

негайно по телефону повідомити про подію правоохоронні (№ 102), аварійно-рятувальні (№ 101) та медичні (№ 103) служби;

у разі можливості та наявності необхідних знань і навичок надати першу медичну допомогу постраждалим;

обов’язково відкрити вікна і двері для провітрювання, оскільки продукти вибуху містять отруйні та шкідливі компоненти;

дочекатись прибуття представників правоохоронних органів (аварійно-рятувальних служб) та у подальшому діяти за їх вказівками.

   Якщо в результаті вибуху важким предметом притиснуло будь-яку частину тіла, необхідно:

масажувати її для підтримання циркуляції крові;

намагатись перебувати як можна довше при свідомості (читайте вірші, співайте пісні тощо);

подавати сигнали всіма доступними засобами (мобільний телефон, стукіт по перекриттях та металевих предметах тощо).

Слід пам’ятати, що одразу після повідомлення про вибух аварійно-рятувальними підрозділами розпочинаються роботи щодо визволення постраждалих з-під завалів. Під час аварійно-рятувальних робіт передбачено періодичні «хвилини тиші», коли зупиняється робота спеціального обладнання та приймаються сигнали про допомогу.

   В окремих випадках терористи використовують вибуховий пристрій у поєднанні з ємністю з хімічно або біологічно небезпечною речовиною. Хімічно та біологічно небезпечні речовини можуть також розповсюджуватись без допомоги вибухового пристрою (аерозольним шляхом, через речі масового використання тощо).

У разі коли після вибуху (або раптово) з’являються хмара або різкий сторонній запах, подібні ознаки нездужання в оточуючих людей (запаморочення, нудота, слабкість у суглобах і кінцівках тощо) необхідно:

негайно залишити місце забруднення, орієнтуючись на погодні умови та фізичні властивості хмари (у разі її наявності);

негайно по телефону повідомити про подію правоохоронні (№ 102), аварійно-рятувальні (№ 101) та медичні (№ 103) служби;

у разі коли покинути місце забруднення неможливо, вжити заходів для захисту органів дихання і шкіри підручними засобами (застебнути одяг, закрити обличчя, закрити органи дихання вологою тканиною);

після виходу з місця зараження негайно звернутись до медичних закладів.

ТЕРОРИСТИЧНИЙ АКТ

 

  Якщо ви опинились у будинку (приміщенні, території), захопленому терористами, але не були ними знайдені, необхідно:

зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;

як можна тихіше повідомити правоохоронні органи про терористичну атаку, а також про своє місцезнаходження;

не курити;

не наближатись до дверей та вікон;

чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;

сховати свої документи та візитні картки.

Пам’ятайте, що одразу після вашого повідомлення антитерористичними підрозділами буде вжито вичерпних заходів для збереження вашого життя та здоров’я.

Почувши про початок антитерористичної операції (стрільба, вибухи), необхідно:

лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;

чітко виконувати команди співробітників антитерористичного підрозділу уникаючи різких рухів.

  У разі захоплення терористами як заручника необхідно:

не провокувати своїми діями терористів на насильницькі дії (уникати різких рухів, шуму тощо);

на вимогу терористів негайно віддати їм особисті речі;

не реагувати на провокаційні дії терористів;

не дивитись терористам в очі;

не вживати алкоголю;

бути готовим до складнощів (відсутність свободи руху, їжі, води тощо);

не чинити опір озброєним терористам, що може призвести до численних людських втрат.

 

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

 

Завдяки умілим та чітким діям під час виникнення вищезазначених ситуацій можна запобігти зайвим жертвам та надати можливість спеціальним підрозділам виконувати завдання щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, у тому числі ті, що виникли внаслідок терористичної діяльності.

Обережно! Вірус грипу типу А/Н1N1

Пам`ятка  МОЗ для населення щодо грипу типу А/Н1N1

Клінічні ознаки грипу типу А/H1N1:

головний біль, підвищення температури тіла, кашель, біль у м'язах, біль у горлі,  нежить, закладання носа, в окремих випадках — блювота і понос.

Як можна заразитися вірусом грипу типу А/H1N1?

 Від іншої хворої людини повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки по повітрю переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (знаходження на відстані близько 2-х метрів). 

Як довго є заразним хворий на грип типу А/H1N1?

 Інфекційний період (період, коли хворий небезпечний для оточуючих) при грипі  типу А/H1N1 може бути протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються - то  до їх зникнення.

Як попередити зараження грипом типу А/H1N1?

- уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

- обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

- часто провітрювати приміщення;

- часто мити руки з милом;

- прагнути не торкатися очей, носа або рота немитими руками;

- уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;

- прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання  потрібно викинути;

- якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від нього на відстані не менше двох метрів.

Обережно ртуть!

Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення -38,870С. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні.

З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

Встановлено максимально припустиму концентрацію парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.

Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головна біль та підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам'яті і головна біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з'являються - головна біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.

 

Дії населення при розливі ртуті у приміщенні

Якщо у приміщенні розбито ртутного градусника:

 

- виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;

- відчиніть настіж усі вікна у приміщенні;

- максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;

- захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;

- негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті - забороняється.

- вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);

- зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб;

- утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не нижче 18-200С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт;

- почистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступили на ртуть.

 

Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, будь ласка, негайно сповістіть про це місцеві органи з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення або міліцію.

Обережно гроза!

За статистикою, у світі щороку від удару блискавки гинуть до 3000 людей. Обов`язково кожній людині потрібно знати правила поведінки під час грози. Щоб знизити ризик під час грози на відкритій місцевості:не можна ховатися під високі дерева, особливо поодинокі. Що цікаво: найбільш небезпечними з них є дуб, тополя, ялина та сосна. Дуже рідко блискавка влучає у вербу і клен, а найменш вірогідна її атака на кущі. На відкритому просторі краще присісти в суху яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не лягайте на землю, бо тим самим збільшуєте площу враження розрядом, а краще потрібно сісти, злегка нахиливши голову, щоб вона не була вище предметів, які знаходяться поряд; не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев! Не потрібно бігти! Також, якщо маєте при собі, не забудьте негайно вимкнути мобільний телефон! 
Якщо вас двоє, троє чи більше, – не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл. Перебуваючи у сховищі, ноги тримайте вкупі, а не розкидано, тим самим звузивши площу можливого ураження розрядом; негайно слід позбавитись усіх металевих предметів, які є на вас чи при вас: лопати, сокири, ножі, браслети, навіть годинники – покладіть у захищеному місці далі від себе; під час грози припиніть прогулянку на велосипеді або верхи на коні – велосипед поставте якнайдалі від себе, а коня прив’яжіть, бажано до невисокого дерева і не до паркану; не потрібно купатися під час грози. Проте коли гроза застала під час купання, то слід до берега добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками, якщо гроза застала вас на човні, то слід вибратися на берег, а коли це зробити неможливо, то сидіть нерухомо, витягши з води весла. У горах маємо уникати різних виступів і підвищень. Небезпечними можуть бути й металеві предмети, отже, не варто перебувати поряд із ними. Якщо ви знаходитеся в приміщенні: негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них, також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, узагалі будь-якого металевого начиння; не користуйтеся водопроводом. У жодному разі не слід у цей час митися у ваннах; утримайтеся дзвонити по телефону, при великій потребі робіть це швидко одразу ж опісля чергового грозового розряду. 
Отже, якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її обмине навіть та десятимільйонна доля ризику, яку таїть у собі блискавка.

Обережно гриби!

Традиційно на теренах Україні, а тим більше в гірських районах Львівщини, кінець літа та осінь – знаменує собою «тихе полювання» - масове збирання грибів.

Швидких і достовірних способів визначити отруйність чи їстівність грибів не існує. Використання цибулі, часнику, срібних предметів не можуть визначити токсичність грибів. Тільки спеціалізовані лабораторії можуть провести дослідження грибів, або приготовлених з них блюд на наявність токсичних речовин. Крім цього, збирання грибів в лісозахисних смугах, біля автошляхів може закінчиться теж небажаними наслідками. В ці гриби потрапляють токсичні речовини вихлопних газів автотранспортних засобів та інші отруйні речовини.

Симптоми отруєнь розвиваються в діапазоні від 30-ти хвилин до 24-х годин. Отруєння грибами протікають набагато важче, аніж інші харчові отруєння, й нерідко ускладнюються внаслідок вживання алкогольних напоїв. Щорічно серед потерпілих від отруєнь грибами спостерігається високий рівень смертності, в тому числі серед дітей. Однією з основних причин смертельних випадків є запізніле звертання за медичною допомогою.

Якщо Ви все ж таки відправились до лісу, то обов’язково врахуйте наступне:

• ніколи не збирайте грибів, яких не знаєте;

• якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще не кладіть його у кошик;

• намагайтесь шукати і збирати губчасті гриби – „білі”, „бабки”, „моховики” тощо. В наших широтах серед них найменша кількість отруєних;

• якщо Ви зібрали гриби і принесли їх додому, ретельно перевірте кожен гриб перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;

• перед приготуванням страв з грибів їх необхідно ретельно промити, а перед сушінням обтерти вологою тканиною;

• не вживайте сирих грибів;

• перед приготуванням будь-якої страви гриби відваріть декілька разів у підсоленій воді (бажано не менше трьох) протягом 10-15 хвилин;

• готові страви з грибів необхідно зберігати на холоді, не більше 24 годин, в емальованому посуді;

• не давайте гриби малолітнім дітям;

• ніколи не застосовуйте „домашні” методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок, вони, окрім помилок, нічого не дають.

Головне управління МНС України в Львівській області наполегливо звертається до «заїдливих грибників» та пересічних «мисливців»!

Якщо вже трапилася біда і ви почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких після вживання грибів – перш за все промийте шлунок водою з марганцем і відразу ж викликайте \"швидку допомогу\"; навіть незважаючи на можливе тимчасове полегшення Вашого стану негайно зверніться до найближчої лікувальної установи.

Памятайте! Зволікання може вартувати Вашого здоров’я, а подекуди і найціннішого - життя!

Пам'ятка щодо дій населення під час проходження повені, паводку

Дії у випадку загрози виникнення повені, паводку:

1. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій.

2. Зберігайте спокій, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.

3. Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування місце збору мешканців для евакуації та готуйтеся до неї.

4. Підготуйте документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування та медикаменти на декілька днів. Складіть все у валізу і зберігайте у водонепроникному пакеті.

5. Від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі та вимкніть газ.

6. Перенесіть більш цінні речі та продукти харчування на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці.

Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводку:

1. Зберігайте спокій та уникайте паніки.

2. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.

3. Надайте допомогу дітям, інвалідам, людям похилого віку та підготуйтесь до евакуації.

4. По можливості негайно залишіть зону затоплення.

5. Перед виходом з будинку вимкніть електро-газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час — закрийте вікна та двері першого поверху дошками.

6. Підніміться на верхні поверхи або на горищні приміщення.

7. До прибуття рятувальників залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.

8. Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм по можливості допомогу.

9. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, за допомогою яких можна утриматися до одержання допомоги.

 Дії під час рятувальних робіт:

1. Проявіть витримку і самовладання, суворо дотримуйтесь вимог рятувальників.

2. Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти і т.д.), оскільки це загрожує безпеці рятувальників і тих, хто підлягає врятуванню.

3. Потрапивши у воду, слід скинути із себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плаваючі чи підвищені над водою предмети, скористатися ними до отримання допомоги.

Дії після повені, паводку:

1. Переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням, відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.

2. Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.

3. Обов’язково кип’ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.

4. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.

5. Здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об’єму води на добу.

6. Електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.

7. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.

8. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.